משרד עורכי דין ברעננה טלפון 09-7486193
עורכת דין עמליה כהן פרנק


פיטורי עובדים

האם קיצוץ בשכר הוא עילה לתביעה? מתי פיטורי עובדים הנם בלתי נמנעים?


פיטורי עובדים הם בלתי נמנעים כמו למשל במקרים של קריסת עסק, חברה, מפעל וכולי. במציאות של מדינת ישראל אנו עדים כל העת למשברים בתעשייה, בחברות ובמפעלים יצרניים הגורמים למעסיקים, לעיתים בלית ברירה, לנקוט בצעדי התייעלות בין השאר בקיצוץ שכרם של עובדים לצורך הבראת העסק.
יש חברות שבשעת משבר מעדיפות שלא להיכנס למהלך של פיטורי עובדים אלא לנקוט בקיצוצים שבדרך כלל עומדים על בין 10-15% ואף עושות זאת באופן זמני עד שהחברה תעמוד שוב על רגליה. אולם לא תמיד המהלך הזה מקובל על כל העובדים ויש מהם שמתפטרים ותובעים פיצויי פיטורין.

הפרה חוזה העבודה – למטרת מניעת פיטורי עובדים

קיצוץ בשכר של עובד נחשב כהרעת תנאים וכהפרת חוזה העבודה אתו, אולם בתי המשפט לוקחים בחשבון את מצוקת המעסיקים, ואף מעריכים אותם על כך שלא ביצעו מהלך של פיטורי עובדים אלא רק של הבראה וקיצוץ בשכר. בעת הדיון בתביעות בנושאים כמו קיצוץ בשכר כצורך למנוע גל המוני של פיטורי עובדים, על פי רוב, ההכרעה תלויה בבחינת כל עניין לגופו ובהתאם לגובה הקיצוץ.
הפסיקה מגבילה את הזמן בו יכול העובד להתפטר בגין הרעת התנאים פעולה אותה יש לבצע תוך 3 שבועות מיום ההרעה. בנוסף, לפני פיטורין בשל הרעת תנאים, צריך העובד לנסות ולהחזיר לעצמו את הזכויות שמניעתן גרמה להרעת תנאיו וכן לקשור את הרעת התנאים להתפטרות שלו בפני מעסיקיו.
חשוב לציין כי עובד שהסכים לקיצוץ בשכרו לא יוכל לחזור בו משום שהסכמתו נחשבת כחוזית ומחייבת ביותר.

לא לקצץ בזכויות פנסיוניות

במקרה של הפרשת כספים לביטוח מנהלים לדוגמה או לקרן פנסיה מומלץ כי העובד אשר יסכים לקיצוץ בשכרו, יבקש מן המעסיק להמשיך ולחשב את ההורדות הללו לפי המשכורת המקורית כדי לא לפגוע בזכויות לפנסיה בעתיד. במקרה של פיטורי עובדים ששכרם קוצץ לפני פיטוריהם, יחושבו פיצויי הפיטורין בהתאם לשכר ששולם להם עד ההפחתה ולאחר מכן, אלא אם כן דובר על קיצוץ זמני בשכר, יחושבו פיצויי הפיטורין לפי המשכורת המקורית.

זכויות הנוגעות לפיטורי עובדים נועדו על מנת לממשן, לכן במידה ופוטרתם, צרו קשר עם מגן לעובד כבר עכשיו וודאי כי הפיטורין התבצעו בהתאם לחוק, לתקנות ולפסיקות בתחום. הצוות המקצועי של מגן לעובד מורכב מחשבי שכר, עורכי דין לדיני עבודה ויועצים אשר מטרתם ללוות אתכם במשך כל התהליך ולהמליץ לכם על דרכי פעולה אפשריות למקרה שלכם באופן אישי.
לפרטים נוספים פיטורי עובדים
רשלנות רפואית  |  עורך דין תאונות דרכים  |  תמ"א 38  |  חוזים ומקרקעין  |  דיני עבודה  |  נזיקין וביטוח

משרד ראשי: אחוזה 98, מרכז אלרם, רעננה 4345003 טל': 7486193 - 09, פקס: 7414772 - 09
אילת טלפקס: 6341088 - 08
כל זכויות  שמורות למשרד עמליה פרנק כהן ושות' חברת עורכי דין  ©